Osobom zaproszonym może po głowie chodzić pytanie, ile dać na chrzest jako gość. Inne sumy dają rodzice chrzestni, inne dziadkowie, a jeszcze inne pozostała część rodziny zaproszona na uroczystość.

To ile się daje na chrzciny to temat kontrowersyjny, który jest w stanie wywołać burzę na wielu forach. Tym bardziej że nie brakuje osób, które uważają, iż Chrzest Święty wcale nie wymaga od nich dawania pieniędzy w kopercie. Jednak zdecydowana większość osób zastanawia się nad tym, ile dać na chrzest jako gość?

Chrzciny w rodzinie, czyli ile dać na chrzest jako gość?

Właściwie to nie ma jednoznacznej sumy, która mówi o tym, ile pieniędzy włożyć do koperty. Wśród wielu środowisk panuje przekonanie, że z okazji chrztu należy podejść tak samo jak w przypadku wesela lub innej imprezy okolicznościowej – tak, aby kwota znajdująca się w kopercie była w stanie pokryć tzw. talerzyk, czyli to co rodzice muszą zapłacić za ugoszczenie w restauracji. Sprawa się nieco komplikuje, jeżeli impreza odbywa się w domu, np. na świeżym powietrzu. Prawda jest taka, że to, ile należy dać na chrzciny, poniekąd uzależnione jest od pełnionej funkcji i roli, która została wyznaczona na tej wspaniałej imprezie.

Ile dają na chrzciny dziadkowie? Jaki prezent daje chrzestna i chrzestny na chrzciny 2024?

Ojciec chrzestny i matka chrzestna mają przed sobą najtrudniejsze wyzwanie. W związku z tym, że w trakcie tej imprezy pełnią oni zaszczytną rolę, to ich prezent na chrzciny powinien być najbardziej hojny. Na taką uroczystość powinni oni uszykować nawet ok. 1000 złotych. Takie oczekiwania mogą mieć nie tylko rodzice dziecka, ale pozostali goście, którzy na pewno będą zainteresowani tym „co i i za ile”.

Ile dać na chrzest jako gość, jeżeli chodzi o dziadków? Ich finansowy upominek znajduje się na drugim miejscu, jeżeli chodzi o sugerowane kwoty. W ich przypadku daje się na chrzciny ok. 500-600 zł. Oczywiście, są to kwoty, które dziadkowie, chrzestni mogą dać w dwójkę.

Czy wypadać dać mniej na chrzciny w 2024 roku? No cóż, prawdą jest to, że wszystko uzależnione jest od zasobności własnego portfela. Jeżeli chrzestni są z jednej rodziny (np. małżeństwo), to wydatek w wysokości 1000 zł może być dla nich dużym obciążeniem finansowym, dlatego kwestię tego, ile wypada włożyć do koperty dla dziecka, należy rozsądnie przemyśleć.

Ile dają pozostali goście jako prezent na chrzciny?

Ile pieniędzy dać powinni pozostali goście, którzy także będą patrzeć jak maluszek będzie chrzczony?

Sugeruje się, że w ich przypadku kwota może znajdować się pomiędzy 100 a 500 zł.

Są jednak osoby, które uważają, że NIE wypada dać pieniędzy na chrzest. Wręcz mówi się, że z tej okazji powinno podarować się coś, co nie jest związane z pieniędzmi, ale miało wartość duchową. Np. może być to medalik, który w przyszłości będzie towarzyszył dziecku w trakcie Pierwszej Komunii Świętej oraz przy innych ważnych okoliczności. Nie brakuje osób, które zamiast wkładać pieniądze do koperty, wolą kupić Biblię ze specjalną dedykacją. Czy to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Coraz większa liczba osób zapomina bowiem o tym, że sam chrzest ma wymiar duchowy, a nie finansowy. Zamiast zastanawiać się nad tym, ile dać na chrzest jako gość, należy przypomnieć sobie o co tak naprawdę chodzi w tej całej uroczystości, która już od wielu wieków znana jest w kościele.

Ile dać na chrzest jako gość? Czy muszę włożyć do koperty pieniądze?

Może zamiast pieniędzy dać na chrzest coś praktycznego i funkcjonalnego, co rodzice będą mogli wykorzystać na co dzień? Dobrym przykładem może być fotelik samochodowy, krzesełko do karmienia. Zamiast zastanawiać się nad tym, ile dać na chrzciny w 2024 roku, lepiej porozmawiać z rodzicami dziecka. Są oni w stanie podpowiedzieć, co tak naprawdę będzie najlepszą propozycją do tego, aby wręczyć w tym uroczystym dniu. Nie zawsze oczekują oni koperty z pieniędzmi, więc nie trzeba będzie się zamartwiać nad tym, ile pieniędzy wkładają do koperty inne zaproszone osoby.

Prezent z okazji chrztu może stanowić swego rodzaju pamiątkę, którą tak naprawdę dziecko będzie w stanie docenić za jakiś czas. Zamiast wręczać pieniądze, można założyć lokatę, którą dziecko będzie mogło wykorzystać na studiach lub przy zakupie własnego mieszkania. To także dobry pomysł i inwestycja, która przez dziecko zostanie doceniona w odpowiednim czasie. Przynajmniej będzie można być pewnym tego, że każde dziecko będzie w stanie taki prezent wykorzystać.

Witek (8)

Swoją życiową misję upatruje w łączeniu rodzin poprzez wspólne aktywności i kreatywne zabawy. Jako ojciec dwójki dzieci, doskonale wie, jak ważne jest spędzanie jakościowego czasu z najmłodszymi, co skłoniło go do dzielenia się własnymi doświadczeniami i pomysłami z szerszą publicznością. Specjalizuje się w tematach związanych z organizacją rodzinnych wyjść, domowych eksperymentów naukowych i ekologicznym stylem życia. Jest również zapalonym zwolennikiem edukacji poprzez zabawę, co znajduje odzwierciedlenie w jego tekstach pełnych inspirujących pomysłów na to, jak rozbudzać ciekawość świata u dzieci.