Dziwny kształt brzucha w ciąży wcale nie musi świadczyć o nieprawidłowościach. Przyszłe mamy nie powinny się tym martwić na zapas – brzuch w ciąży, jego wielkość i wygląd to kwestia indywidualna i na przestrzeni miesięcy zmieni się jeszcze wiele razy. Ciążowy brzuszek może się zmieniać w wyniku wielu czynników, takich jak szybkość rozrostu macicy czy aktualne ułożenie maluszka.

Dziwny kształt brzucha w ciąży, czyli jak rośnie ciążowy brzuszek

Dla przyszłej mamy każda zmiana wielkości i kształtu brzucha może być odbierana za odstępstwo od normy. Należy podkreślić, że w ciąży brzuch zmienia się diametralnie i z pewnością nie przypomina swojego stanu wyjściowego. Nie ma czegoś takiego, jak prawidłowy kształt brzucha w ciąży. Brzuch kobiety w pierwszym trymestrze na ogół wygląda „normalnie”, ponieważ macica osiąga rozmiary większej pomarańczy, a więc jeszcze wiele czasu minie, by osiągnęła maksymalne rozmiary.  W II trymestrze ciąży zaczyna rosnąć, by już około 18-19 tygodnia ciąży osiągnąć słuszną wielkość melona. W tym czasie tempo wzrostu brzucha jest gwałtowne i ukrycie odmiennego stanu nie jest łatwe. W Trzecim trymestrze ciąży byłoby to już praktycznie niemożliwe – macica w tym czasie potrafi stać się nawet 500 razy większa niż była przed ciążą. Powiększając się, brzuch stopniowo zmienia swój kształt – może być zarówno spiczasty, jak i okrągły przypominając piłkę. To,  jak wygląda brzuch w czasie ciąży może mieć związek z genami, położeniem malucha czy budową ciała kobiety jeszcze sprzed ciąży.

Czy płeć dziecko ma wpływ na wygląd brzucha?

Nasze babcie wierzyły, że z wyglądu brzucha w ciąży można „odczytać” płeć dziecka. Spiczasty i nisko ułożony miał świadczyć o noszeniu w łonie chłopca, natomiast okrągły miał zwiastować narodziny dziewczynki. Dziś wiadomo, że wierzenia te nie miały wiele wspólnego z prawdą. Kształt brzucha w ciąży zależy od wielu innych czynników, ale z pewnością nie od płci dziecka. Oczywiście „wróżenie” z wyglądu i wielkości brzucha nie jest zabronione, ale raczej powinno być traktowane jako zabawa. Pewną metodą na ustalenie płci dziecka jest wykonanie badania USG – narządy rozrodcze malucha dobrze widać już w okolicy 18 tygodnia, a czasem nawet 1-2 tygodnie wcześniej.

Jakie czynniki wpływają na wygląd brzucha w ciąży?

Wygląd i wielkość brzucha w ciąży zależy od różnych czynników, na które ciężarna nie ma wpływu. Najważniejszym jest wielkość samego płodu – wiadomo, że na początku ciąży brzuch jest niewidoczny, by przed porodem przybierać nawet wielkość piłki do koszykówki. Oczywiście nie oznacza to, że każda kobieta będzie miała duży brzuch – czasem pozostaje on zgrabny i mały nawet na koniec ciąży. Większy brzuch może mieć związek z nadmierną ilością płynu owodniowego i często także z predyspozycjami genetycznymi. Jeśli mama lub siostry miała duży brzuch w ciąży, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że historia się powtórzy. W dużej mierze wygląd ciężarnej zależy także od aktualnego ułożenia dziecka w macicy. Maluszek potrafi ułożyć się w taki sposób, że   Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na kształt i wielkość brzucha jest ilość przebytych ciąż. U pierworódek brzuch na ogół wygląda zgrabniej i jest mniejszy, ponieważ posiadają one silne mięśnie brzucha, które będą się jednak rozciągać i ulegną osłabieniu w ostatnich tygodniach ciąży. Kobiety w drugiej ciąży z pewnością zauważą różnicę, a ich stan będzie widoczny znacznie szybciej niż przy pierwszym dziecku. Brzuch jest bardziej rozłożony na boki i jednocześnie mniej widoczny u kobiet, które posiadają większą ilość tkanki tłuszczowej. Wówczas w ciąży obwód brzucha może się zmienić bardzo nieznacznie nawet w ostatnich tygodniach. Brzuch zmienia swój kształt bardzo mocno w przypadku ciąży mnogiej – wówczas wielkość brzucha zależy od ilości maluchów, a także od tego, iż macica rozrasta się dużo mocniej i jednocześnie szybciej niż w przypadku ciąży pojedynczej.

Dziwny kształt brzucha w ciąży – kiedy może świadczyć o nieprawidłowościach?

Każdy ciążowy brzuch jest inny, dlatego kobieta nie powinna denerwować się tym, czy ma mały brzuch w ciąży lub jest on szpiczasty. Prawidłowy rozwój płodu w trakcie ciąży nie zależy od tempa powiększania się brzucha. Dziwny kształt brzucha w ciąży powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem ginekologiem – może się bowiem okazać, że nieprawidłowy jest tylko w oczach pacjentki.  Niepokój powinno wzbudzać układanie się brzucha w kształt stożka – może to świadczyć o nadmiernym rozejściu się mięśnia prostego. Stan ten wymaga konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który otoczy kobietę odpowiednią opiekę do porodu, a także w okresie połogu. Brzuch ciążowy i jego wielkość to kwestia indywidualna, jednak nie powinien on być zbyt mały lub zbyt duży w stosunku do wieku ciąży. Stan taki może świadczyć o nieprawidłowym wzroście płodu, wadach rozwojowych czy np. o cukrzycy ciążowej.

Brzuch przyszłej mamy może przybierać bardzo różny wygląd. Kobieta nie powinna się tym niepokoić tylko w spokoju i radości oczekiwać narodzin potomka, szczególnie jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli brzuch byłby zbyt duży lub za mały, co zależy od etapu ciąży – wówczas lekarz prowadzący z pewnością zwróci na to uwagę i ewentualnie zaleci dodatkowe badania. Powyższy artykuł okazuje się pomocny w określeniu prawidłowego wyglądu ciążowego brzucha – warto do niego sięgać w przypadku wątpliwości.

Paulina (15)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.