Ludzka głowa nie jest idealnie okrągła, jednak przyjmuje się, że powinna być ona względnie symetryczna. To bardzo ważne szczególnie u najmłodszych dzieci, które dopiero się rozwijają, a ich mózg stale rośnie. W ich przypadku nawet lekkie odchyły od normy mogą by Zniekształcona główka niemowlaka to bardzo częste zjawisko, które wymaga odpowiedniego podejścia i wdrożenia odpowiednich kroków. Dlatego w tym artykule dowiesz się, w jaki sposób rozpoznać deformację, a także co zrobić, aby je wyleczyć.

Budowa czaszki noworodka — do kiedy kształtuje się główka małego dziecka i czy zniekształcenia głowy po porodzie są niebezpieczne?

Kości czaszki małych dzieci są bardzo miękkie i plastyczne, przez co są ogromnie podatne na różnego rodzaju urazy i deformacje. Kształt główki noworodka, która przedostawała się przez kanał rodny, może być daleko inny od tego, który pojawi się po upływie około 8 tygodniu od urodzenia dziecka. W tym okresie na wygląd głowy dziecka ma wpływ wiele czynników, takich jak pozycja, którą przyjmowało dziecko w łonie matki, a także sam poród, który bardzo często jest przyczyną chwilowych deformacji. Dlatego po porodzie warto uzbroić się w cierpliwość i bacznie obserwować kształtowanie się główki maluszka. Jednak nie można bagatelizować żadnej nieprawidłowości, ponieważ duże asymetrie mogą wpłynąć negatywnie na rozwój mózgu u niemowlaka, powodując nie tylko wady estetyczne, ale również uszczerbki intelektualne.

Przyczyny zniekształceń główki niemowlaka

Oprócz porodu, który bardzo często jest główną przyczyną deformacji główki u noworodków, wyróżnić trzeba również inne czynniki, które są odpowiedzialne za asymetrię główki dziecka. Do najczęstszych błędów rodziców trzeba zaliczyć układanie dziecka ciągle na tej samej stronie. Niemowlę, które przyzwyczai się do pewnych zachowań, w późniejszym okresie samodzielnie będzie przybierało ciągle tę samą pozycję, która prowadzić będzie do głębszych deformacji.

Plagiocefalia, czyli skośnogłowie — najczęstsza przyczyna płaskiej główki

Spłaszczenie głowy u niemowlaka może mieć wiele przyczyn. Obecnie wyróżniamy:

  •  plagiocefalię wrodzoną, która ma swoje przyczyny w wadach rozwojowych u dziecka zapoczątkowanych w łonie matki,
  • plagiocefalia ułożeniowa, która jest stanem nabytym przez często powtarzające się złe ułożenie dziecka na wczesnym etapie rozwoju.

Warto jednak wiedzieć, że przyczyny wystąpienia plagiocefalii mogą mieć też swoje podłoże w napięciu mięśniowym, które warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Kolejnym powodem może być kręcz szyi, który jest bezpośrednią przyczyną przybierania przez dziecko nieprawidłowej pozycji.

Brachycefalia, czyli krótkogłowie — syndrom płaskiej główki

Przyczyną brachycefalii jest przedwczesne zrośnięcie się  szwu strzałkowego. W zaburzeniu tym głowa dziecka jest bardzo krótka i charakteryzuje się spłaszczeniem czaszki z tyłu. Ten typ asymetrii może towarzyszyć dziecku już od pierwszych dni, jednak zdecydowanie częściej staje się on nieprawidłowością nabytą przez błędną pielęgnację niemowlęcia.

Skafocefalia, czyli łódkogłowie

Skafocefalia to kolejna nieprawidłowość, którą określa się deformacje głowy u dzieci. W tym przypadku występuje wysłużenie czaszki u niemowląt w kierunku przednio tylnym. Powodów pojawienia się tej deformacji może być wiele, a do najczęstszych zaliczane są predyspozycje genetyczne, zbyt wczesne zrośnięcie się szwów strzałkowych lub przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas snu.

Jak zapobiec płaskiej lub krzywej główce u dziecka? – terapia, poduszka ortopedyczna, a może coś innego?

W wielu przypadkach profilaktyka, czyli zapobieganie pojawieniu się nieprawidłowości w rozwoju czaszki dziecka będzie najlepszym sposobem na walkę z odkształceniami. Do tego celu warto wykorzystać specjalne poduszki, które zapobiegną wszelkim deformacjom czaszki. Stosowanie poduszki można rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia, dzięki czemu maluch szybko przyzwyczai się do przyjmowania odpowiedniej pozycji podczas snu. Poduszki dla niemowląt produkowane są w różnych rozmiarach, dlatego na samym początku należy odpowiednio dobrać rozmiar.

Zniekształcona główka niemowlaka to problem, który spędza sen z powiek większości rodzicom. Nic w tym dziwnego, skutki asymetrii mogą zaburzyć rozwój dziecka, problemów z ruchomością głowy i wielu innych nieprzyjemnych skutków. Dlatego rodzice noworodków i niemowląt powinni zwrócić baczną uwagę na codzienną pielęgnację i obserwację pociech. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości warto udać się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednią metodę leczenia.

Paulina (15)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.