Woda utleniona do ucha to jeden z najczęściej polecanych sposobów walki z tą nieprzyjemną dolegliwością. Czy jednak jest ona skuteczna? Sprawdź, jak działa!

Różnego rodzaju infekcje i stany zapalne ucha mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie i ogólną kondycję organizmu. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka informacji, w jaki sposób można szybko i skutecznie pozbyć się tego problemu. Jak się okazuje, szczególnie często w takiej sytuacji polecana jest woda utleniona do ucha. W jaki sposób może się przyczynić do poprawy zdrowia?

Działanie wody utlenionej

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy płukanie uszu wodą utlenioną ma jakiś sens i warto stosować tę substancję do czyszczenia uszu, trzeba się najpierw dowiedzieć, czym ona jest i jakie są jej właściwości. Z chemicznego punktu widzenia woda utleniona to po prostu wodny roztwór nadtlenku wodoru, czyli wody i tlenu. Związek ten składa się z dwóch atomów wodoru i tlenu. Warto jednak zauważyć, że dodatkowy atom tlenu łatwo oddziela się od cząsteczki, dzięki czemu ma ona silne właściwości utleniające.
Dodatkowo wiedzieć trzeba, że ze względu na wytwarzanie tlenu atomowego woda utleniona wykazuje właściwości związane z denaturacją białek, co oczywiście skutkuje ich niszczeniem. To właśnie z tego powodu roztwór wody utlenionej ma działanie odkażające i stosuje się go do odkażania ran. Czy powinno się go aplikować do uszu?

Woda utleniona na zatkane ucho — czy usunie nadmiar woskowiny?

Woda utleniona służy do dezynfekcji skóry i błon śluzowych i może sobie poradzić sobie z każdą infekcją. Powstaje jednak pytanie, czy połączenie wody i tlenu atomowego może pomóc w usuwaniu zalegającej woskowiny?
Każdy doskonale wie, że środek stosowany do dezynfekcji skóry na bazie wody utlenionej mocno się pieni. Woda utleniona wykazuje właściwości dezynfekujące, ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze. Co jednak bardzo ważne, działa jedynie na organizmy żyjące w warunkach beztlenowych. Woda utleniona działa także rozpuszczająco na woskowinę, lecz jedynie wtedy, gdy zostanie odpowiednio przygotowana. Należy kilka kropli wody utlenionej rozpuścić w wodzie i przygotować roztwór. Oznacza to, że woda utleniona stosowana do uszu może być tylko wtedy, gdy zakupi się gotowy produkt. Każda apteka taki posiada, a do jego kupienia nie będzie potrzebna recepta.
Jak powinno się aplikować wodę utlenioną do ucha? Do wewnątrz ucha w przewód słuchowy należy zaaplikować maksymalnie kilka kropli wody utlenionej. Co również bardzo ważne, przed użyciem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Dlaczego to tak ważne i do czego może doprowadzić czyszczenie uszu wodą utlenioną, jeśli zrobi się to nieumiejętnie?

Woda utleniona do ucha — przeciwwskazania

Wiedzieć trzeba, że płukanie gardła wodą utlenioną, a także stosowanie jej na ból ucha, to raczej powszechna czynność. Z jakiego zatem powodu należy skonsultować się z lekarzem? Wszystko przez to, że woda utleniona ma działanie utleniające, co może doprowadzić do uszkodzenia struktur ucha. Dostająca się w głąb ucha wewnętrznego woda utleniona może doprowadzić do podrażnienia błędnika. To prawda, może ona oczyścić kanał słuchowy, lecz może również zniszczyć tkanki w obrębie ucha. Szczególnie narażona jest np. błona bębenkowa. Wszystko to wywołać może np. zawroty głowy, znaczne pogorszenie samopoczucia, a także problemy ze słuchem.

Czy warto stosować wodę utlenioną do ucha?

Woda utleniona jest bardzo powszechnie stosowana na zapalenie ucha, stan zapalny, a także na przeziębienia i ból gardła. Wykorzystywana jest do płukania jamy ustnej i jest w stanie poradzić sobie z każdą infekcją, którą wywołuje patogen żyjący w środowisku beztlenowym. Czy warto ją jednak używać, skoro w czasie stosowania mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne? Jak najbardziej tak, gdyż płukanie zatok wodą utlenioną czy stosowanie jej do uszu pod kontrolą lekarską daje naprawdę świetne efekty.

Inne domowe sposoby na zatkane ucho

Wiedzieć trzeba, że uczucie zatkanego ucha można zwalczyć także innymi sposobami. Jakie są ciekawe domowe sposoby na ból ucha i stan zapalny w jego obrębie? Świetną propozycją jest np. kwas octowy, preparat na bazie soli fizjologicznej, a także ciepłe okłady.

Zakończenie

W czasie stosowania wody utlenionej należy bezwzględnie słuchać zaleceń lekarza. Pamiętać również trzeba, że woda utleniona nie zadziała na rozwinięty stan zapalny. Mimo jednak wszystko jest to rewelacyjny środek, który może przynieść wiele dobrego. Powyższe informacje z pewnością skłonią was, do rozważenia stosowania wody utlenionej.

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.