Święta to czas, który najmłodszym kojarzy się przede wszystkim z radością i upominkami. Jaki prezent na mikołajki wybrać, aby sprawić dziecku przyjemność? Na co zwrócić uwagę, podczas zakupów? Dowiesz się tego z naszego poradnika!

Idealny prezent na mikołajki dla ukochanej pociechy to wbrew pozorom trudny wybór. Idealny upominek powinien bowiem nie tylko cieszyć, ale i edukować, rozwijając dziecięcy potencjał w ramach przyjemności i wspólnie spędzanego czasu. Podpowiadamy, jaki upominek wybrać w zależności od wieku, predyspozycji i zainteresowań najmłodszych, aby zapewnić im długie momenty beztroskiej zabawy, pobudzającej do kreatywności i twórczego myślenia.

Prezent na mikołajki dla dziecka – kilka ciekawych propozycji

 • Zabawki edukacyjne – to idealna propozycja dla kreatywnych, ciekawych świata maluchów. Tego typu zabawki zostały zaprojektowane tak, by wspierać i stymulować rozwój intelektualny, emocjonalny i motoryczny dziecka poprzez zabawę. Ich głównym celem jest nauka przez działanie – wykorzystując czas na chwilę przyjemności, dziecko może w naturalny sposób zdobywać nowe, lub doskonalić dotychczasowe umiejętności.
 • Zabawki kreatywne – to doskonały upominek świąteczny dla maluchów, które wykazują zainteresowanie czynnościami manualnymi i plastycznymi, a także tych, które wykazują zdolności artystyczne. Wśród ciekawszych propozycji wymienić można m.in. stworzone z myślą o najmłodszych zestawy twórcze, koraliki do robienia biżuterii, czy masy do modelowania – innymi słowy wszystko to, co pobudza wyobraźnię i kreatywność najmłodszych artystów.
 • Rowerki biegowe – tego typu zabawki są nie tylko źródłem doskonałej zabawy, ale także zachętą do aktywności, wspierającej rozwój fizyczny maluchów. Rowerki biegowe doskonale wpływają na poprawę równowagi i koordynacji ruchowej, a przy tym są świetnym przygotowaniem do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze.
 • Klocki – ponadczasowy, ulubiony prezent mikołajkowy, który sprawi przyjemność pociechom w każdym wieku. Niezależnie od rodzaju, materiału, czy formy, klocki stymulują kreatywność, rozwijają umiejętność myślenia przestrzennego, planowania i wspierają rozwój manualny.
 • Gry planszowe – to propozycja dla tych, którzy chcą spędzać wspólny czas z dzieckiem, wspomagając jego myślenie i umiejętności społeczne. Wybierając gry dostosowane do wieku dziecka, nie tylko rozwijamy zdolności strategicznego myślenia, ale także uczymy malucha zasad zdrowej rywalizacji i pracy zespołowej.
 • Zabawki językowe – czyli wszystko to, co skutecznie łączy zabawę z nauką języków. Wśród popularnych prezentów od świętego Mikołaja wymienić można przede wszystkim książeczki, gry słowne, a w przypadku maluchów także mówiące, interaktywne zabawki.

Jak dobrać prezent na mikołajki do potrzeb dziecka?

Wybierając idealny prezent na mikołaja dla dziecka, warto personalizować go pod kątem zainteresowań, predyspozycji i wieku pociechy. Oryginalny prezent powinien bowiem nie tylko cieszyć, ale i zachęcać do aktywnej zabawy, zdobywania nowych umiejętności i rozwoju.  Zabawki wybrane na mikołajki powinny być zatem ściśle dopasowane do wieku dziecka, jego indywidualnych zainteresowań oraz manualnych predyspozycji. Każdy etap rozwojowy u małego człowieka ma swoje specyficzne potrzeby i wymagania, a doskonały prezent dla dziecka powinien wspierać umiejętności poznawcze oraz zachowania społeczne.

Prezent na mikołajki dopasowany do wieku pociechy

Aby wybrać praktyczny, a zarazem wyjątkowy prezent świąteczny dla dziecka, warto dopasować go do wieku pociechy. Na co zwrócić uwagę, aby z okazji mikołajek podarować najlepszy upominek dla najmłodszych w róże fazie rozwoju?

Prezent na mikołaja dla dziecka od 0–12 miesięcy:

 • grzechotki i zabawki dźwiękowe, które stymulują słuch,
  zabawki kontrastowe, zwracające uwagę i skłaniające do obserwacji, wspierające rozwój wzroku,
 • miękkie, delikatne książeczki lub specjalne maty edukacyjne dla maluchów, skłaniające do odkrywania nowych kształtów, tekstur i przedmiotów.

Pomysł na prezent świąteczny dla dziecka w wieku 1–2 lata:

 • klocki do nauki chwytania i budowania, rozwijające motorykę i koncentrację,
 • zabawki wspierające naukę chodzenia, lub takie, które przygotowują do aktywności fizycznej na dalszym etapie,
 • nieskomplikowane, proste puzzle, rozwijające myślenie przestrzenne i umiejętność składania elementów w całość.

oryginalny prezent na mikołajki dla dziecka w wieku 2–3 lata:

 • zabawki, które pozwalają poznawać zainteresowania, role społeczne i predyspozycje, praktyczny prezent, które angażują uwagę,
 • farby, kredki, plastelina – czyli mikołajkowy upominek, który rozwija kreatywność i umiejętności manualne pociechy,
 • proste gry planszowe, zabawki o charakterze edukacyjnym.

Upominek mikołajkowy dla pociechy w wieku 3–5 lat:

 • kompleksowe zestawy konstrukcyjne, stymulujące logiczne myślenie, wyobraźnię i kreatywność,
 • edukacyjne zabawki skupiające się na literach, cyfrach, czyli takie, które przygotowują do nauki czytania i pisania,
 • różnego rodzaju zabawki angażujące do aktywności fizycznej, np. rowerki biegowe czy hulajnogi, wspierające rozwój motoryczny dziecka.

Prezent od świętego Mikołaja dla dziecka w wieku od 5 lat:

 • bardziej złożone gry planszowe, głównie logiczne, kreatywne, rozwijające zdolności strategicznego myślenia,
 • zabawki dopasowane do konkretnych predyspozycji, czyli oryginalny prezent na mikołajki, pobudzający zainteresowania pociechy, np. instrumenty muzyczne, sport, sztuka, logika,

Idealny prezent na mikołajki – podsumowanie

Wybierając prezent na mikołajki dla dziecka, musimy skupić się przede wszystkim na tym, by stanowił on nie tylko krótkotrwałą rozrywkę, ale i podstawę do rozwoju oraz kreatywnego działania. Dziecięcy upominek mikołajkowy nie musi być elegancki, czy wymyślny. Kolorowe, przykuwające uwagę pudełko, ciekawy, kontrastowy nadruk, grawer umieszczony na zabawnej kartce – wszystko sprawia, że najmłodsi chcą jak najszybciej sprawdzić, co znajduje się wewnątrz opakowania.

Tymczasem nawet niewielkie drobiazgi to doskonała okazja, by obdarować pociechę długo wyczekiwanym prezentem. Jedną z najważniejszych rzeczy jest dostosowanie zabawek do wieku, zainteresowań i predyspozycji dziecka. Zarówno forma, jak i jakość oraz wykonanie zabawki ma kluczowe znaczenie nie tylko ze względu na zainteresowanie, ale i bezpieczeństwo malucha. Dla tych, którzy 6 grudnia chcą sprawić dzieciom przyjemność, niniejszy poradnik będzie doskonałą wskazówką. Niezależnie od tego, czy szukasz prezentu dla małej pociechy, czy chcesz wręczyć upominek nieco starszemu dziecku, warto zastosować się do sprawdzonych, praktycznych wskazówek, które zagwarantują uśmiech i radość ukochanej pociechy.

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.