Mata edukacyjna stanowi jeden z najczęściej wybieranych elementów, który otrzymują młodzi rodzice dla swojego dziecka z okazji jego narodzin od bliskich osób.

W tym przypadku, kiedy maluszek ma zaledwie kilka dni, nie da się wykorzystać tego akcesorium. Jednak już za kilka miesięcy mata edukacyjna dla niemowlaka stanie się jedną z pierwszych zabawek wspierających rozwój. W ten sposób można stworzyć bezpieczną przestrzeń dla dzieci.

Mata edukacyjna dla niemowląt i dzieci – wsparcie w rozwoju

Do dyspozycji są maty piankowe, jak również tekstylne. Ich obecność jest bardzo ważna, ponieważ tworzą one taki mini plac zabaw, który sprawi, że przyciągnie on zainteresowanie dziecka na długi czas. Szczególnie, jeżeli maluch zauważy nad sobą pałąk z zabawkami. To do nich dziecko będzie wyciągać rączki, dzięki czemu pomoże to poprawiać jego motorykę małą. W pierwszych miesiącach życia mata dla dzieci będzie budzić coraz większe zainteresowanie. Nie tylko tym, co znajduje się nad głową, ale także obok. W ten sposób maluch będzie poznawać świat – nie tylko przez dotyk, ale także dźwięki. To jedna z najchętniej wykorzystywanych zabawek, która będzie wspierać rozwój sensoryczny dzieci.

Mata edukacyjna dla dziecka – jakie są rodzaje?

Chcąc dokonać dobrego wyboru, należy sprawdzić rodzaje mat edukacyjnych, które dostępne są w sklepach z artykułami dla dzieci. Wśród nich można znaleźć:

  • z pałąkiem – to właśnie te materiałowe, które mają specjalny pałąk, gdzie przywieszone są grzechotki, lusterka i inne bezpieczne zabawki. Część z nich jest kontrastowa, ponieważ maluchy na tak wczesnym etapie nie rozpoznają jeszcze kolorów. To interaktywny świat, który zaprasza do wspaniałej zabawy.
  • materiałowe – może i nie mają pałąka, co nie znaczy, że nie mają gadżetów do zabawy. Są one obecne. Najczęściej przyczepione są one do maty za pomocą bezpiecznych rzepów. Wpływają one na poprawę ruchów dziecka, jak np. przewracanie z brzuszka na plecy i na odwrót.
  • z metkami – taka mata edukacyjna pozwala zapoznać się nie tylko z różnymi kolorami, ale także fakturami. Niektóre metki, które zostają pociągnięte, wydają długie dźwięki, inne tylko szeleszczą. Sięgnięcie do takich metek wcale nie jest łatwym zadaniem, więc taka mata w różnorodny sposób wspiera koordynację wzrokowo-ruchową.
  • piankowe – doskonała propozycja dla dziecka, które zaczyna raczkować. Są miękkie i bezpieczne, więc upadek nie grozi dziecku ogromnym płaczem. Do dyspozycji są piankowe maty dla dzieci w różnym wieku, które można na stałe rozłożyć u w pokoju. Tym bardziej że jest to doskonała alternatywa dla dywanów.

Materiałowe i piankowe maty dla dzieci – stymulacja i bezpieczeństwo

Od dawna mówi się o tym, że dzieci należy wspierać poprzez zabawę, dzięki czemu te są w stanie wyostrzyć swoje zmysły wzroku, słuchu, niekiedy węchu, a nawet smaku. Doskonale w tej kwestii spisują się piankowe maty, które mogą mieć kształt puzzli. Wspaniała propozycją, którą można wykorzystać w przypadku starszych dzieci. W ofercie znajdziesz maty, które możesz wykorzystać już przy kilkutygodniowych dzieciach. Fakt, będą one na początku zainteresowane tylko leżeniem, ale z czasem przekonasz się, jak szybko się to zmienia. Jego główka wodzić będzie za świecącymi zabawkami, które będą stanowić dla niego doskonały bodziec rozwijający i stymulujący dodatkowe ćwiczenia.

Mata edukacyjna dla dziecka – co warto kupić?

Tiny Love, Fisher Price, Kinderkraft, SmartPlay – są to marki dla dzieci cieszące się dużym zainteresowaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że do dyspozycji są różne maty, które można dopasować do potrzeb malca. Decydując się na taki zakup, pod uwagę należy wziąć następujące kryteria:

  • kolory – dla niemowlaków najlepsze są kontrasty, które pomagają im wyostrzyć zmysł wzroku;
  • wykonanie – mata edukacyjna musi być bezpieczna dla maluszka, więc nie może być tam żadnych wystających elementów;
  • bezpieczeństwo – koniecznością są zabezpieczenia antypoślizgowe;
  • dodatkowe elementy – czyli obecność zabawek, nie ma co przesadzać z ich ilością, kilka podstawowych zabawek wydających dźwięk dla małego dziecka w zupełności wystarczy.

Mata edukacyjna nie może się tylko atrakcyjnie prezentować, ale także musi zapewniać wybór odpowiednich zabawek. Ten element musi być także funkcjonalny, aby jego ewentualne sprzątnięcie nie było w stanie zająć ogromnej ilości czasu rodzicom. Z pewnością dla każdego malucha będzie to nie lada atrakcja na początkowym etapie rozwoju.

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.