Jesteś świeżo upieczoną mamą lub tatą niedawno urodzonego maluszka? Z pewnością zastanawiasz się, jak podnosić noworodka, aby zapewnić mu wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Taka wiedza jest niezbędna, aby zapewnić niemowlakowi właściwą opiekę.

Noworodek nie potrafi jeszcze samodzielnie trzymać główki i jest bardzo delikatny. W pierwszych miesiącach życia jego kręgosłup i mięśnie intensywnie się rozwijają. Dopóki maluch sam nie nauczy się kontrolować pozycji swojego ciała, to od dorosłych zależy, czy układa się prawidłowo: dotyczy to także sytuacji podnoszenia i odkładania, których — jak wie każdy rodzic — w opiece nad maleństwem jest w ciągu dnia naprawdę sporo. Sprawdź, jak podnosić noworodka prawidłowo i sprawnie.

Dlaczego prawidłowe podnoszenie jest takie ważne?

Choć noworodek przesypia większość dobry, częste przewijanie, uspokajanie, karmienie i noszenie do odbicia powoduje, że wielokrotnie w ciągu dnia podnosimy go z łóżeczka. Maluszek rodzi się bez umiejętności samodzielnego podnoszenia główki ani siadania, a jego mięśnie i kręgosłup dopiero się kształtują. Nieostrożne podnoszenie i noszenie dziecka na rękach może szkodliwie wpłynąć na jego rozwój ruchowy i postawę, a nawet być niebezpieczne dla zdrowia i życia maluszka. 

Większość rodziców wie, że główkę noworodka należy podtrzymywać, nie wolno też podnosić niemowlęcia za same ręce. To jednak nie wszystkie zasady, o których trzeba pamiętać. Poniżej opiszemy więc dokładnie, jak podnosić noworodka i niemowlę do 3. miesiąca życia, które nie potrafi trzymać jeszcze główki lub dopiero się tego uczy.

Jak podnosić noworodka? Jak prawidłowo trzymać dziecko?

Istnieją dwie prawidłowe metody podnoszenia niemowląt z łóżeczka, przewijaka lub wózka. Można stosować je zamiennie, aby wspierać kompleksowy rozwój ruchowy dziecka.

Podnoszenie z pozycji na boku

Jak podnosić noworodka z leżenia na boku? Podejdź do maluszka i delikatnie wsuń dłonie pod jego główkę oraz pupę. Delikatnie przetocz go na bok, układając w pozycji fasolki i unieś niemowlę do góry, cały czas asekurując jego główkę. Głowa i tułów dziecka powinny być ułożone w jednej osi. Podnoszenie z pozycji bocznej jest bardziej komfortowe dla maluszków, gdyż nie tracą one gwałtownie kontaktu z podłożem – wypróbuj tę metodę zwłaszcza jeśli zauważyła/eś, że noworodek reaguje przestrachem na nagłe uniesienie go do góry. Podnoszenie niemowlęcia z pozycji bocznej minimalizuje też ryzyko wywołania odruchu Moro.

Jeśli maluch ułożony jest na brzuszku, na początek przetocz go na bok.

Podnoszenie niemowlęcia na wprost

Innym sposobem – nieco mniej zalecanym, ale nadal prawidłowym – jest podnoszenie dziecka na wprost. W tym przypadku nadal obowiązuje oczywiście zasada podtrzymywania główki i bioder oraz dolnego odcinka kręgosłupa dziecka. Należy zwrócić uwagę, aby nóżki malucha nie zwisały bezwładnie, gdyż może to źle wpływać na jego stawy biodrowe. Rodzice powinni pilnować tego także, już trzymając niemowlę na rękach.

Maluszka leżącego na brzuszku należy przed uniesieniem przetoczyć na plecy lub zastosować opisaną wyżej metodę podnoszenia z pozycji na boku.

Jak podnosić noworodka do odbicia?

Po jedzeniu rodzice chcą pomóc swojemu maluszkowi pozbyć się nagromadzonego w przewodzie pokarmowym powietrza, aby uniknął on bólu brzucha i wzdęć. W tym celu stosuje się popularne metody odbijania takie jak trzymanie niemowlęcia w pionie i poklepywanie lub masowanie po pleckach.

Jak podnosić noworodka do odbicia? Nie różni się to znacząco od unoszenia go z leżenia: rękę wsuń pod główkę dziecka i łagodnie unieś ciało dziecka do góry, tak by opierało się o Ciebie, a jego słowa spoczywała na Twoim ramieniu lub delikatnie za nim. Delikatnie klep malucha po plecach, cały czas asekurując główkę.

Podnoszenie niemowlaka – popularne błędy

Typowym błędem popełnianym przez młodych rodziców jest podnoszenie maluszków pod pachy bez odpowiedniego podtrzymania bioder i nóżek. W taki sposób można podnosić starsze dzieci, jednak fizjoterapeuci ostrzegają, że maluszki, które nie trzymają jeszcze samodzielnie główki, a ich stawy biodrowe dopiero się kształtują, mogą mocno ucierpieć na takich metodach opieki. 

Bez względu na to, którą metodę podnoszenia noworodka zastosujesz, pamiętaj też, aby podnosząc go z łóżeczka łagodnie przemawiać do malca, utrzymywać kontakt wzrokowy i uśmiechać się do niego. Jak podnosić noworodka, gdy dopiero się tego uczysz? Nie okazuj zdenerwowania lub irytacji – nawet jeśli początkowo opieka nad dzieckiem jest dla Ciebie stresująca lub jesteś bardzo zmęczona/y. Noworodek prawdopodobnie błyskawicznie wyczuje Twój nastrój i stanie się bardziej płaczliwy, a to utrudni Wam karmienie, przewijanie i inne czynności pielęgnacyjne.

Jak więc podnosić noworodka, by było to dla niego komfortowe i bezpieczne? W pierwszych tygodniach życia dziecka ma to szczególne znaczenie. Możesz zrobić to z leżenia na plecach lub na boku.Przede wszystkim cały czas pamiętaj o podtrzymywaniu główki i bioder.  Bądź spokojna/y i staraj się, by maluch nigdy nie był zaskoczony tym, że unosisz go do góry.

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.