Pomimo licznych badań i analiz, nie można jednoznacznie określić, kiedy dane dziecko znaczenie wchodzić w kolejne etapy rozwoju motorycznego – kiedy zacznie pełzać, czworakować, raczkować, siadać i chodzić. Nie ma również pewności, że każde dziecko przejdzie przez wszystkie etapy nauki chodzenia tak, jak inne niemowlęta. Jak zatem sprawdzić, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo? Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Rozwój motoryczny dziecka – czyli jego rozwój ruchowy – uzależniony jest od wielu czynników. Są nimi m. in. czynniki genetyczne, uwarunkowania środowiskowe czy prawidłowość rozwoju i budowa układów odpowiedzialnych za ruch: układu nerwowego, kostnego, mięśniowego. Każdy maluch jednak powinien wpisywać się w odpowiedni schemat rozwoju ruchowego dziecka, który w końcowym etapie prowadzić będzie do tego, że niemowlę zaczyna chodzić i siadać. Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Etapy rozwoju motorycznego dziecka

W procesie rozwoju motorycznego wyróżnić można następujące etapy:

  • pełzanie,
  • czworakowanie i raczkowanie dziecka,
  • chodzenie. 

Pełzanie

Pełzanie to pierwszy kamień milowy w nauce przemieszczania się. Może, lecz nie musi występować – podobnie jak raczkowanie czy czworakowanie. Jak wygląda pełzanie niemowlęcia? Dziecko powinno przemieszczać się do przodu lub tyłu, jego brzuszek nie powinien odrywać się od podłoża. Maluszek powinien unosić główkę, do poruszania się używa rąk i nóg lub tylko rączek. Dziecko zaczyna pełzać najczęściej miedzy 5 a 7 miesiącem życia.

Raczkowanie i czworakowanie. Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie i czworakowanie to kolejne etapy w rozwoju motorycznym, które niektóre dzieci mogą pominąć – próbując od razu wstawać. Jeśli jednak nie przechodzi od razu do prób utrzymania pozycji stojącej, dziecko powinno zacząć raczkować. Pierwsze próby raczkowania powinny pojawić się miedzy  5 a 14 miesiącem życia. Zazwyczaj towarzyszy ono próbom siadania.

Chodzenie

Przedział wiekowy, w którym dziecko zaczyna chodzić, mieści się miedzy 9-10 a 18 miesiącem życia.  Stabilny, skoordynowany chód dziecko powinno opanować do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Jeśli do tego czasu dziecko nie raczkuje,  nie czworakuje, nie zaczyna siadać, nie dąży do wstawania  – pilnie skonsultuj się z lekarzem pediatrą! 

Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Raczkowanie a czworakowanie

To moment w rozwoju, w którym maluszek zaczyna odrywanie tułowia od podłoża, a jako podparcia zaczyna używać czterech kończyn – rąk i nóg. O raczkowaniu potocznie mówi się niezależnie od kierunku przemieszczania się malucha. Prawidłowo jednak wyróżnia się raczkowanie i czworakowanie, oba zaliczane przez fizjoterapeutów do pozycji czworaczej. Raczkowanie jest poruszaniem się maluszka do tyłu, przy czworakowaniu natomiast dziecko porusza się do przodu. Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Dziecko zazwyczaj zaczyna od raczkowania do tyłu. Warto zaznaczyć tutaj, że raczkowanie może wystąpić jeszcze zanim dziecko zaczynie próbować siadać, niejednokrotnie również możemy zaobserwować, że dziecko jednocześnie raczkuje i chodzi – nie ma tutaj żadnych nieprawidłowości. 

Jak wspomóc dziecko w raczkowaniu?

Czy warto zachęcić dziecko do czworakowania i raczkowania? Raczkowanie jest etapem życia dziecka, w którym maluch uczy się własnego ciała,  koordynowania jego ruchów. Raczkowanie wpływa pozytywnie na rozwój jego układu szkieletowego, mięśniowego, rozwoju mózgu. Jeśli dziecko nie zacznie samodzielnie raczkować, warto wykorzystać ulubione zabawki czy lusterko, które będą zachęcały malucha do poruszania się w ich kierunku.

Jak pomóc dziecku w nauce raczkowania? Niezwykle ważne jest wspólne spędzanie czasu, zachęcanie niemowlaka do aktywności, wzmacniania mięśni odpowiedzialnych za przemieszczanie się i koordynację ruchów. Wspólne zabawy, jak gra w berka czy pogoń za turlająca się piłką lub zabawką – to tylko niektóre z pomysłów na to, by maluszek zaczął raczkować. Co zrobić, kiedy dziecko zaczyna raczkować nieprawidłowo? Należy ubrać dziecko tak, by zapewnić mu swobodę ruchów oraz zadbać o jak najczęstsze ćwiczenia z maluszkiem.

Czy można pominąć etap raczkowania?

Czy każdy maluszek powinien nauczyć się raczkowania? Czy dziecko, które nie będzie raczkowało lub czworakowało będzie się prawidłowo rozwijało? Raczkowanie jest ważnym etapem – przejściem z leżenia na brzuchu do etapu, gdy dziecko może samodzielnie, swobodnie się przemieszczać – ćwiczy odpowiednie napięcie mięśniowe, przygotowuje dziecko dp chodzenia. Specjaliści wskazują jednak, że każdy maluch rozwija się indywidualnie – nie każde zaczyna czwprakować, nie każde dziecko będzie raczkować. Są maluchy (szacuje się, że około 10 % niemowlaków), które całkowicie pomijają etap raczkowania, od razu przechodząc z pozycji siedzącej do pionizacji i nauki chodzenia. 

Pamiętaj, że każde dziecko uczy się i rozwija się w swoim tempie i nie należy porównywać go z innymi dziećmi w tym samym wieku. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twój maluszek prawidłowo przechodzi przez etapy rozwoju motorycznego, warto jest swoje wątpliwości skonsultować z lekarzem, który z pewnością rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości, dotyczące tego, co dziecko powinno osiągnąć na danym etapie rozwoju. 

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.