Podnoszenie główki u niemowlaka to coś, co musi zająć trochę czasu. Niemniej jednak rodzice zazwyczaj chcą, żeby wszystko działo się możliwie jak najszybciej. Kiedy dziecko trzyma główkę i co to oznacza?

Bardzo często jest tak, że ludziom zależy na otrzymywaniu konkretnych odpowiedzi. Można to zrozumieć, ale trzeba też pamiętać o tym, że rozwój dziecka jest czymś, co nie do końca zawiera się w jakichś określonych ramach. Zastanawiasz się nad tym, kiedy dziecko trzyma główkę? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że podnoszenie główki to umiejętność, którą maluchy zaczynają opanowywać pod koniec pierwszego miesiąca życia.

Kiedy dziecko trzyma główkę? Przedwczesna radość

Jeżeli dziecko podnosi główkę po raz pierwszy, z pewnością pojawia się spora radość. Warto jednak spojrzeć na to wszystko nieco dokładniej. Krótko mówiąc, dobrze zastanowić się nad tym, czy radość nie jest przedwczesna. Chodzi o świadomość – trzeba zdawać sobie sprawę z tego, na co stać noworodka czy niemowlę. Czy utrzymanie główki w pionie jedynie przez krótki czas to powód do obaw?

Kiedy dziecko podnosi główkę, a kiedy woli leżeć? Mięśnie karku i mięśnie szyi

Realia są takie, że trzymanie główki samodzielnie to coś, co w pierwszych miesiącach życia sprawia spory problem. Efekt tego jest taki, że dziecko trzyma główkę samodzielnie jedynie przez krótki czas. Sytuacja powinna się zmienić po pięciu czy nawet sześciu miesiącach życia. Dopiero wtedy dziecko zaczyna trzymać główkę dłużej.

Podnoszenie główki przez niemowlaka można ćwiczyć? Dziecko na brzuchu

Z pewnością pojawia się pytanie, co się dzieje, kiedy niemowlę ma pół roku i nie jest w stanie trzymać głowy przez dłuższy czas. W końcu nie zawsze wszystko przebiega tak, jak by się chciało. Nie oznacza to jednak tego, że są jakieś szczególne powody do niepokoju. Jeżeli niemowlę nieustannie trzyma głowę jedynie przez krótki czas, warto zadbać o pewne ćwiczenia.

Należy przez to rozumieć leżenie na brzuchu. Naturalnie chodzi nie tylko o to, aby malec leżał w ten sposób. Kiedy malec znajduje się w tej pozycji, istotne jest, aby pokazywać mu różnego rodzaju zabawki. Dzięki temu dziecko zacznie wodzić wzrokiem, co jest równoznaczne z podnoszeniem i trzymaniem główki.

Jak bezpiecznie nosić dziecko?

Warto wiedzieć, kiedy dziecko trzyma główkę, ale istotne jest też to, aby pamiętać o tym, że znaczenie ma więcej aspektów. Dobrze skupić się choćby na tym, jak nosić i trzymać dziecko. Pewnie znajdą się tacy, którzy powiedzą, że sytuacja jest stosunkowo klarowna, ale nic podobnego. Jest kilka zasad, o których bezwzględnie powinno się pamiętać. Oto istotne kwestie związane z pozycją dziecka:

  • w pierwszych dniach noworodek powinien znajdować się na przedramieniu jednej ręki; podczas podnoszenia konieczne jest podtrzymywanie główki,
  • przy trzymaniu noworodka do odbicia wskazana jest pozycja pionowa – należy jednak pamiętać o podtrzymaniu główki,
  • po pewnym czasie można skorzystać z chusty wiązanej przy klatce piersiowej – jeżeli podnoszenie głowy już za maluchem,
  • przy trzymaniu dziecka do odbicia najlepiej unosić malucha w pozycji zbliżonej do pionowej.

Można przypuszczać, że właśnie z tego wynikają wątpliwości związane z tym, jak bezpiecznie nosić dziecko. Trzeba zwracać uwagę na miesiąc życia dziecka, jak i rozwój pociechy.

Rozwój niemowlęcia – informacja nie tylko dla rodziców

Istotne jest, to kiedy dziecko trzyma główkę, ale trzeba również pamiętać o tym, kto powinien mieć wiedzę na temat rozwoju dziecka. Utrzymywanie główki, obwód główki noworodka czy ćwiczenia na podnoszenie główki to tematy, które powinny być znane absolutnie wszystkim bliskim. W życiu zdarzają się różne sytuacje i tym samym czasem dziecko zostaje pod opieką kogoś innego niż mama lub tata. Taka osoba powinna wiedzieć, czy niemowlę trzyma główkę (lub nie trzyma). Nie można też zapomnieć o cierpliwości. Poszczególne miesiące życia niemowlęcia mają swoje cechy charakterystyczne. Do tego każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Oczywiście znaczenie ma też wspomniane już prawidłowe trzymanie dziecka.

Dziecko nie podnosi główki?

Jeżeli unoszenie główki przez dłuższy czas sprawia problem, przede wszystkim trzeba zachować spokój. Maluszek zaczyna podnosić główkę dość szybko, ale na efekty trzeba trochę poczekać. Naturalnie zdarza się też tak, że trzymanie główki w pionie zbyt długo sprawia problemy. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad ćwiczeniami podczas leżenia na brzuszku. Dobrze też zawsze skonsultować się z lekarzem.

 Kiedy dziecko trzyma główkę? Rozwój małego dziecka związany jest z wieloma składowymi. Jeżeli coś wzbudza niejasności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dopytać. Tyczy się to absolutnie wszystkiego – nie tylko nauki podnoszenia główki u niemowląt.

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.