Pierwsze zabawki dla niemowląt można dawać już od pierwszych dni życia. Można powiesić w łóżeczku grające i świecące karuzele oraz inne elementy.

Ogromny wybór zabawek sprawia, że niejedna osoba zastanawia się nad tym, co należy kupić. Zabawki dla niemowląt nie mogą być tylko estetyczne. Najważniejsze są bezpieczne zabawki dla noworodka, które na dodatek wspierać będą jego rozwój. Nie zawsze potrzebna jest ogromna ilość funkcji. Czasem prosta zabawka jest w stanie prawidłowo stymulować małe dzieci.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt od pierwszych dni życia

Może w pierwszych miesiącach życia nie sprawdzi się klasyczna przytulanka. Fakt, maluszek na tym etapie zdecydowaną większość czasu przesypia. Co jednak nie oznacza, że nie można mu kupić zabawki do łóżeczka. Taki maluch z przyjemnością wpatruje się w to, co wisi nad jego głową. Może być to wspomniana już na początku karuzela lub pałąk z zabawkami. Często znaleźć można je przy matach edukacyjnych, ale są też takie, które ze spokojem można zawiesić na szczebelkach łóżka. Decydując się na taki wybór, można postawić na kontrastowe kolory. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że na tym etapie dzieci jeszcze nie dostrzegają kolorów. Na te przyjdzie czas później.

Zabawki dla niemowląt, czyli bezpieczne maty, grzechotki i inne

Po trzecim miesiącu życia potrzeba snu u dzieci spada i zaczynają one coraz więcej interesować się otaczającym światem. Najlepsze zabawki dla niemowląt na tym etapie to maty edukacyjne z pałąkami, z metkami lub innymi szeleszczącymi elementami, które pomogą wyostrzyć zmysł wzroku i słuchu. W tym wieku małą rączka dzieci zaczyna powoli wyciągać się na różne strony. Będzie ona chciała chwytać różne rzeczy, dlatego należy to umożliwić. Przydać się może pluszowa książeczka, która jest miła w dotyku. Ważne jest to, aby takie zabawki edukacyjne dla niemowląt zapewniały możliwość poznania różnych faktur i kolorów. Jest to bardzo ważne na tym etapie rozwoju.

Interaktywne zabawki edukacyjne dla niemowlaka i gryzaki

Powyżej szóstego miesiąca życia (niekiedy nawet wcześniej) przydadzą się gryzaki. Jeżeli dziecko nadmiernie ślini się, jest marudne i chętnie wkłada różne rzeczy do buzi, to znak, że w niedługim czasie będzie ono ząbkować. Gryzaki są w stanie przynieść ulgę – nie tylko dzieciom, ale pośrednio także samym rodzicom.

Na tym etapie mogą pojawić się także zabawki interaktywne. Może to być szeleszczący i grający króliczek, piesek, kotek lub np. kula, która będzie miała różne przyciski do naciskania. Do dyspozycji jest także pozytywka, która po otwarciu będzie wydawała różne dźwięki. Takie zabawki dla dziecka pod różną postacią stymulują zarówno wzrok, dotyk, jak i słuch. Malec coraz lepiej będzie orientował się w tym, że swoje ręce może wykorzystać nie tylko do trzymania, ale np. do rzucania, popychania.

Bezpieczne zabawki dla niemowląt

Wiek niemowlęcy i późniejszy jest wspaniałym okresem, który zawsze przez rodziców jest mile wspominany. W tej całej radości nie można zapomnieć o tym, aby wybierać bezpieczne zabawki dla niemowląt. Chcąc być pewnym tego, że tak jest naprawdę, zawsze należy zwrócić uwagę na to czy klocki, pluszaki, karuzele, grzechotki, książeczki i inne, posiadają certyfikację. Przynajmniej od Instytutu Matki i Dziecka. Należy także sprawdzić czy producent znajduje się na liście polecanych przez innych rodziców. Wśród nich można np. znaleźć markę Jellycat, która w swojej ofercie ma różnorodne misie. Należy pamiętać o tym, aby kupując zabawki dla niemowląt i noworodków, zachować umiar. Mają one wspierać rozwój dziecka, a nie pokazywać, że „nas stać”. Może się bowiem okazać, że maluch nie będzie ich w stanie wykorzystać. Zawsze trzeba sprawdzić czy wybrany produkt dopasowany jest pod kątem wieku. Jeżeli maluch nie będzie mógł sobie z daną zabawką poradzić, szybko będzie sfrustrowany i straci nią zainteresowanie.

Zabawki dla najmłodszych dzieci można znaleźć w ofercie różnych producentów. Zapewniają one poczucie bezpieczeństwa i pomagają lepiej poznać otaczający świat. Wybierając zabawki dla Twojego dziecka, zawsze kieruj się jego dobrem. Wspaniale w tej kwestii sprawdzają się popularne misie szumisie. One także doskonale stymulują zmysły dziecka. Może wybierz też coś, co pozwoli niekiedy na wspólną zabawę, dzięki czemu będzie można popracować także nad zacieśnianiem więzi rodzinnych. Zawsze wybieraj zabawki dla niemowląt z bezpiecznych materiałów.

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.