Słyszałeś kiedyś o Gałganku Aliny, naturalnym sposobie na infekcje? To zawiniątko z czosnku wydzielające mocny zapach działa jak naturalny antybiotyk i pomoże Ci pokonać przeziębienie i wyleczyć chore zatoki. Przeczytaj, jak je przygotować i czy każdy może je stosować.

Gałganek Aliny przygotować jest bardzo prosto. Do podstawowej wersji zawiniątka wystarczy jeden składnik – czosnek, zawierający naturalny olejek eteryczny o działaniu inhalującym i zwalczającym zarazki. To allicyna odpowiada za charakterystyczny zapach czosnku i jego prozdrowotne działanie. Jak stosować Gałganek Aliny i kto powinien na niego uważać?

Dlaczego Gałganek Aliny działa na przeziębienie?

Gałganek Aliny to nic innego, jak zawiniątko zawierające zmiażdżony czosnek (czasami również posiekaną drobno cebulę). To warzywo jest dobrze znane jako naturalny antybiotyk, jednak nie każdy wie, że jego prozdrowotne właściwości można wykorzystać również w postaci inhalacji.

Skąd pochodzi tajemnicza nazwa? W czosnku i cebuli zawarte są lotne związki siarki, między innymi allicyna, związek chemiczny o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Co istotne, allicyna powstaje ze znajdującej się w czosnku substancji o nazwie allina dopiero po bardzo dokładnym posiekaniu lub zmiażdżeniu ząbków. Wówczas w ciągu kilku godzin uwalniają się lotne związki, dzięki którym dużo łatwiej poradzić sobie z różnymi objawami przeziębienia takimi jak kaszel czy katar. Oprócz allicyny w czosnku występują również inne związki, między innymi troglikozydy (skordyniny a i b) oraz garlicyna.

Jak zrobić Gałganek Aliny?

Przepis na Gałganek Aliny jest prosty. Dobrej jakości czosnek (od 3 do 6 ząbków, w zależności od wielkości pokoju) trzeba rozdrobnić. Najlepiej jest miażdżyć go w moździerzu lub wycisnąć w wyciskarce, inną możliwością jest bardzo drobne posiekanie. Od razu zacznie wydzielać się intensywny zapach, a substancje zawarte w olejku czosnkowym zaczną działać.

Rozdrobniony czosnek wystarczy zawinąć w gazę lub wyłożyć na talerzyk. Żeby wzmocnić działanie Gałganka Aliny, można go również wzbogacić o cebulę, mającą podobne właściwości, a także całość skropić olejkiem eukaliptusowym, o ile zapach nie będzie zbyt intensywny. Każdy z tych składników wzmocni jego działanie inhalujące.

Jak stosować Gałganek Aliny?

Gotowy gałganek możesz wyłożyć w sypialni, w której śpi chora osoba. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza przy pierwszym kontakcie z czosnkiem. Gałganek wydziela mocny zapach, który może podrażnić wrażliwy układ oddechowy. Pachnie naprawdę baaardzo intensywnie, dlatego nie powinien znajdować się zbyt blisko chorego, a gdyby wystąpiły jakiekolwiek niepokojące objawy, należy natychmiast zabrać gałganek z pokoju i skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania Gałganka Aliny

Gałganek Aliny to naturalny i skuteczny antybiotyk i jest skutecznym sposobem na przeziębienie dla Ciebie i Twojego dziecka. Podczas stosowania „czosnkowej terapii” należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku dzieci. Gałganek czy talerzyk położony zbyt blisko chorego może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Ponadto czosnek, podobnie jak każdy inny produkt może uczulić – szczególnie w przypadku bezpośredniego kontaktu, może również silnie podrażniać oskrzela, a niektórzy skarżą się również na drapanie w gardle podczas nocnej „inhalacji”.

Istnieje lista przeciwwskazań, do których należą przede wszystkim:

  • skłonność do duszności i obturacji
  • alergia (lub jej podejrzenie)
  • astma i inne stany przebiegające z nadreaktywnością oskrzeli

Jeśli nie jesteś pewien, czy w przypadku Twojej rodziny taka kuracja będzie bezpieczna, skonsultuj się z lekarzem.

Czy gałganek zastąpi tabletki przy katarze i kaszlu?

Gałganek Aliny jest naturalnym sposobem, który sprawdzi się jako wspomaganie organizmu w walce z infekcjami. W przypadku zwykłego przeziębienia u dzieci i dorosłych, które nie powoduje dodatkowych niepokojących objawów, takie naturalne metody mobilizujące drogi oddechowe w zupełności wystarczają, żeby skrócić czas choroby. Chociaż allicyna nazywana jest naturalnym antybiotykiem, w przypadku poważnych infekcji takich jak angina, nie zastąpi tabletek, dlatego warto zawsze uważnie obserwować organizm, sprawdzając, czy stan chorego się poprawia.

Szykując gałganek, pamiętaj, że intensywność zależy głównie od ilości i jakości składników, dlatego wybieraj świeży, dobrze wyglądający czosnek i zadbaj o to, by nie przesadzić z liczbą użytych ząbków. Sprawdzaj na bieżąco, jak ta naturalna terapia działa na Ciebie i Twoją rodzinę. Na zdrowie!

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.