Każdy skok rozwojowy w pierwszym roku życia na pewno wymaga od rodziców ogromnej cierpliwości i zrozumienia. Niemowlak w tym okresie rozwija się bardzo dynamicznie.

Czy jest jeden skok rozwojowy? Nie. Ogłoszono, że łącznie jest siedem skoków rozwojowych, które związane są z tym, co dokładnie dzieje się w układzie nerwowym malucha. Ten rozwija się skokowo, stąd też wzięła się dokładna nazwa. Co to dokładnie oznacza i czego rodzice mogą się spodziewać?

Pierwszy skok rozwojowy u niemowląt. Jak rozpoznać skok rozwojowy?

Jak rozpoznać skok rozwojowy? To właśnie wtedy, kiedy maluch zaczyna być coraz bardziej marudny, co jednak nie jest związane z ząbkowaniem (zęby pojawiają się znacznie później niż ten proces). Wtedy to rozwój dziecka idzie powoli do przodu. Nabywa ono nowych umiejętności, co może być związane także np. z problemami ze snem, co też negatywnie odbić się może także na psychice rodziców. Skoki rozwojowe u dzieci należy przeżyć, zawsze podchodząc do nich z ogromnym pokładem cierpliwości.

Piąty tydzień życia to czas gdy dziecko zaczyna dostrzegać otaczający świat coraz lepiej. Fantastycznie. Tylko że taka ilość bodźców, która pomaga mu także lepiej rozpoznawać rodziców, rodzeństwo, dziadków, dla maluszka może okazać się za duża, dlatego coraz częściej może on płakać. Każde dziecko może się poczuć wtedy nieco zagubione.

Drugi i trzeci skok rozwojowy

Drugi miesiąc życia to także drugi skok rozwojowy. Dziecko podejmuje już pierwsze próby samodzielnego trzymania główki, co też nie zawsze będzie szło idealnie. Wiele mam z przyjemnością zauważa, że dziecko potrafi je bardzo długo obserwować zamiast spać.

W kolejnych miesiącach życia dziecka (ok. 12 tygodnia) nastąpi trzeci skok rozwojowy. Rączka maluszka będzie pracować zdecydowanie lepiej. Ten kolejny skok rozwojowy pokazuje, że maluch nie tylko trzyma pewniej, ale także z przyjemnością rozgląda się za dźwiękami docierającymi do jego uszu. Te skoki rozwojowe u niemowlaka są bardzo ważne. To kamienie milowe w rozwoju dziecka, które nie tylko będzie dostrzegać coraz więcej, ale także czuć, a niedługo wydawać dźwięki (oprócz płaczu!).

Czwarty i piąty skok rozwojowy

Czwarty skok rozwojowy ma miejsce około 15 tygodnia. Uwaga! To właśnie wtedy maluch zaczyna często wybuchać niekontrolowanym płaczem. W tym samym czasie dziecko też coraz częściej wsłuchuje się w to, co do niego dorośli mówią. Może nie umie jeszcze odpowiedzieć, ale będzie to miało ogromny wpływ na rozwój mowy w przyszłości.

Lęk separacyjny ma miejsce w piątym skoku, czyli ok. siódmego miesiąca życia. Nawet pozostawienie aktywnego maluszka samego na minutę może dla rodzica stanowić nie lada wyzwanie.

Szósty i siódmy skok rozwojowy

Szósty skok rozwojowy jest nieco spokojniejszy. Maluch rozpoznaje powoli swoje odbicie w lustrze, ale także osób mu najbliższych, czyli mamy i taty. Na tym etapie rozwoju niemowlak często rozkłada zabawki na mniejsze elementy, a także zachęca na swój sposób innych do tego samego.

Siódmy skok rozwojowy u niemowląt i małych dzieci to ok. dziesiąty miesiąc życia. To właśnie wtedy maluchy dostrzegają ciąg przyczynowo skutkowy. Dzieci podejmują pierwsze próby raczkowania i mówienia. Może ich koordynacja pozostawia wiele do życzenia, ale z czasem będzie ona w stanie się poprawić.

Skok rozwojowy, czyli jak ważny jest pierwszy rok życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas wzajemnego poznania, zdobywania zaufania, nabycia nowych umiejętności. To czy u dziecka trwa skok rozwojowy, czy też jest to związane z czymś innym, każdy rodzic będzie w stanie samodzielnie rozpoznać. Należy jednak pamiętać o tym, że poszczególne skoki rozwojowe trwać mogą różną ilość czasu. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od maluszka. Niemowlę w pierwszym roku życia nabywa wiele nowych umiejętności. Porusza się, przewraca z brzuszka na plecy i na odwrót, chwyta w rączki, próbuje się komunikować, siada – to dla dopiero co rozwijającego się układu nerwowego ogromna ilość wyzwań. Takich, które mogą czasem generować nadmierną ilość płaczu. Rodzice muszą jednak przetrwać to, że maluszek zaczyna trochę więcej marudzić. W końcu to się skończy.

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. To czy dany skok będzie miał miejsce w drugim, trzecim, czwartym, itd. miesiącu życia malucha, nie jest opisane podręcznikowo. Najważniejsze, aby wspierać swoje dziecko, dzięki czemu jego rozdrażnienie będzie znikać. Jeżeli cokolwiek jednak budzi niepokój mamy i taty, zawsze można porozmawiać z lekarzem pediatrą, który sprawdzi zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka.

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.