Kąpiel malucha może być z początku wymagającym zajęciem, zwłaszcza gdy pojawia się pierwsze dziecko na świecie. Zobacz, jaka wanienka dla noworodka spełni Twoje oczekiwania i zapewni Wam spokój podczas codziennej pielęgnacji. 

Kupno wyprawki dziecięcej może być dość trudnym zadaniem. W sklepach jest mnóstwo akcesoriów, z czego jedne są niezbędne, a drugie rzadko używane i często stoją w kącie, zabierając miejsce. Niewątpliwie wanna dla dziecka jest obowiązkowym akcesorium, które ułatwia kąpiel i sprawia, że jest ona bezpieczna. Jaka wanienka dla noworodka powinna być, by wspomóc pielęgnację?

Kąpiel niemowlęcia – co musisz wiedzieć?

Kąpiel to codzienny zabieg pielęgnacyjny, który wymaga od rodziców poświęcenia czasu. Wiadomo, że pierwsze tygodnie i miesiące są wymagające, a więc ułatw sobie kąpiel i wybierz wanienkę, która pomoże Ci wygodnie kąpać maleństwo. Sama wanienka to nie wszystko. Pomyśl, gdzie będziesz kąpać dziecko, czy masz wystarczająco miejsca w łazience, a może potrzebujesz składanej wanny, która nie zajmuje przestrzeni. Zawsze sprawdzaj temperaturę wody, a najlepiej byś miał termometr zawsze pod ręką. Zadbaj o bezpieczeństwo i sprawdź, czy wanienka ma podłoże antypoślizgowe. Jeśli nie, to dokup specjalną wkładkę, która sprawi, że kąpiel dziecka będzie bezpieczna.

Wyprawka dla niemowlaka – co w niej powinno być?

Jaka wanienka dla noworodka powinna być, ma duże znaczenie, ale przygotowanie całej wyprawki często bywa kłopotliwe. Oprócz akcesoriów do przewijania, karmienia czy pielęgnacji, potrzebne będą ubranka na różne okazje, zabawki i przytulanki do snu, wózek na spacery, przewijak, laktator czy pojemnik na pieluchy. Lista tych przedmiotów może być długa, ale zastanów się dobrze, czego tak naprawdę będziesz potrzebować. Jeśli czegoś zabraknie, to możesz dokupić już po narodzinach dziecka. Sklepy online są otwarte cały czas, a zamówienia często wysyłane są już kolejnego dnia.

Jaka wanienka dla noworodka się przyda?

Wanienka dla niemowlęcia to podstawowa rzecz, którą muszą mieć przyszli rodzice. Jest wiele rodzajów wanien, w tym możesz wybrać wanienkę wyposażoną w stojak, składaną, turystyczną czy z przewijakiem. To, na który model się zdecydujesz, zależy od tego, jakie masz warunki i gdzie planujesz kąpać maluszka. Na pewno wanienka dla niemowlaka musi być produktem bezpiecznym, a więc kupuj od sprawdzonych dostawców i sprawdź, czy posiada ona stosowne certyfikaty. Wybór wanienki uzależnij też od swojego komfortu, bo przecież będziesz kąpać dziecko codziennie. Wygoda jest zatem najważniejsza. Zakup wanienki powinieneś przemyśleć, by kąpiel niemowlaka była bezpieczna i przyjemna dla całej rodziny. 

Wanienka składana czy ze stojakiem – komu może się przydać?

Jaka wanienka dla noworodka może Ci się przydać? Czy lepsza będzie składana wanienka, a może mała wanienka ze stojakiem? Ta druga opcja odciąży kręgosłup i będzie idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie mają miejsca w łazience na szafce czy w pokoju na komodzie. Problemem może być wlewanie i wylewanie wody, dlatego też warto przemyśleć, czy będzie to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Składana wanienka to świetny wybór do mieszkania, w którym nie ma dużo miejsca. Składa się ona na płasko i nie zajmuje miejsca. Możesz też wybrać wanienkę z przewijakiem, czyli model 2 w 1. 

Wanienka turystyczna – wygodna kąpiel w podróży

Coraz więcej osób podróżuje, a małe dziecko nie musi być przeszkodą w realizacji tych pasji. Przyda Ci się wówczas wanienka turystyczna, która jest po prostu dmuchaną wanienką. Wyglądem przypomina ponton i można ją ze sobą zabrać wszędzie. Młodzi rodzice muszą jednak uważać, bo taka wanienka nie zapewnia dobrej stabilności. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka musisz uważać, by Twoja pociecha za bardzo nie szalała podczas kąpieli. Jako turystyczną wanienkę możesz też użyć składanego modelu, który także nie zajmie dużo miejsca w samochodzie, a nada się na podróże krótsze i dalsze. 

Jaka wanienka dla niemowlaka? Najlepsza wanienka do kąpieli

To, jaka wanienka dla noworodka sprawdzi się w Twoim przypadku, zależy od warunków mieszkaniowych i Twojego doświadczenia. Najlepsza wanienka to taka, w której dziecko jest bezpieczne, a Ty możesz spokojnie i wygodnie umyć swoją pociechę już w pierwszych dniach życia. Pamiętaj, by zadbać o odpowiednią pozycję dziecka i zawsze sprawdzaj temperaturę. Używaj też delikatnych kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt. Dzięki temu unikniesz podrażnień i sprawisz, że Twoje dziecko będzie podczas kąpieli dobrze się bawić. Wybierając wanienkę, zwróć też uwagę na certyfikat i jakość. Wszystko po to, by Twoje dziecko było bezpieczne przez cały czas. 

Witek (20)

Swoją życiową misję upatruje w łączeniu rodzin poprzez wspólne aktywności i kreatywne zabawy. Jako ojciec dwójki dzieci, doskonale wie, jak ważne jest spędzanie jakościowego czasu z najmłodszymi, co skłoniło go do dzielenia się własnymi doświadczeniami i pomysłami z szerszą publicznością. Specjalizuje się w tematach związanych z organizacją rodzinnych wyjść, domowych eksperymentów naukowych i ekologicznym stylem życia. Jest również zapalonym zwolennikiem edukacji poprzez zabawę, co znajduje odzwierciedlenie w jego tekstach pełnych inspirujących pomysłów na to, jak rozbudzać ciekawość świata u dzieci.