Niektórym z nas nazwa baby shower, pochodząca z języka angielskiego, może kojarzyć się bardziej z prysznicem dziecka, niż z przyjęciem. Jednak nic bardziej mylnego – baby shower to nic innego jak właśnie przyjęcie organizowane na cześć ciężarnej kobiety. Jak już wspomniano wcześniej, baby shower swoje źródło ma w amerykańskiej tradycji, a obecnie rozprzestrzenia się na cały świat.  I co więcej, spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem. W Polsce mówi się ba nie bociankowe. Podsumowując, baby shower to przyjęcie organizowane dla przyszłej mamy, podczas którego obdarowuje się ją prezentami dla maluszka oraz spędza się czas z najbliższymi osobami. Można by żartobliwie stwierdzić, że jest to coś a’la wieczór panieński, tylko w wersji ciążowej.

Kto powinien zorganizować baby shower?

Wiele przyszłych mam chciałoby mieć baby shower. W takiej sytuacji mogą same zorganizować przyjęcie i zaprosić najbliższe przyjaciółki, czy rodzinę. Również oboje rodziców może wspólnie zorganizować taką imprezę, mając tym samym doskonały pretekst to ogłoszenia najbliższym dobrej nowiny. Niemniej jednak baby shower zwykle organizuje siostra, lub najbliższa przyjaciółka. Jest to bowiem bardzo miły gest, ponieważ podczas baby shower mama może się zrelaksować i spędzić czas z przyjaciółkami, prawdopodobnie ostatni raz w tak beztroskim nastroju.

Odpowiednie miejsce na baby shower

Przyjęcie dla przyszłej mamy może być zorganizowane tak naprawdę wszędzie. Wszystko to zależy od jej zainteresowań, temperamentu i ilości najbliższych osób. Organizator takiego baby shower musi jednak wziąć pod uwagę również koszty imprezy. Dobrze, aby zorganizować je w takim miejscu, w którym kobieta w ciąży będzie się czuła komfortowo, biorąc pod uwagę jej stan. Najczęściej baby shower odbywa się w domu przyszłej mamy, a w sezonie letnim przydomowe ogrody. Takie rozwiązanie jest praktyczne nie tylko z uwagi na ciężarną, ale także na prezenty, o których transport nie musi się ona martwić.

Co kupić w prezencie na baby shower?

Jeśli już wspomnieliśmy o prezentach, warto podać kilka pomysłów na to, czym obdarować przyszłą mamę. Jeżeli w baby shower udział weźmie większa liczba gości, warto zrobić zrzutkę i kupić większy prezent, np. łóżeczko, czy wózek spacerowy. W takim przypadku warto to jednak odpowiednio wcześniej skonsultować z kobietą oczekującą dziecka, aby znać jej potrzeby. Narodziny dziecka związane są z przygotowaniem wyprawki, dlatego też kolejnym pomysłem jest sporządzenie listy drobniejszych prezentów, które niezbędne są przyszłym rodzicom. Mogą się znaleźć na niej butelki, ubranko, karuzele, grzechotki, smoczek, czy inne gadżety przydatne przy opiece nad noworodkiem, zarówno dla mamy i dziecka. Warto także pomyśleć nie tylko o dziecku, ale i mamie, dla której czas oczekiwania i połogu będzie niezwykle stresujący. Dobrym prezentem mogą się okazać także drobne upominki dla ciężarnej, np. karnet do SPA, czy zabieg kosmetyczny. Będzie to dla niej idealna okazja do odprężenia.

Czy baby shower to impreza tylko dla kobiet?

Nie tylko przyszła mama czeka przecież dla swoje dziecko, również jest to przyszły tatuś. Co do baby shower to początkowo uczestniczyły w nim same kobiety, jednak z czasem idea tej imprezy zaczęła ewoluować i zaczęli brać w niej udział bliscy i przyjaciele oraz przyszli ojcowie. Coraz częściej podczas takiego baby shower przyszli rodzice decydują się na poznanie, lub ogłoszenie najbliższym płci dziecka. Robią to w kreatywny sposób, np. krojąc tort, którego nadzienie w zależności od koloru oznacza, że spodziewają się chłopca, lub dziewczynki.

Kiedy zorganizować baby shower?

Tak naprawdę termin organizowania przyjęcia dla przyszłej mamy to sprawa indywidualna. Zależeć to może od wielu czynników – głównie od samopoczucia i kondycji ciężarnej. Dlatego warto to z nią skonsultować zamiar organizacji takiej imprezy i ustalić najlepszy termin. Warto jednak zastosować się do kilku wskazówek. Na pewno nie należy robić baby shower na samym początku ciąży, z uwagi na ryzyko m.in. poronienia. Również w ostatnim miesiącu ciąży nie powinno się go organizować, ponieważ ciężarna może już nie mieć siły, lub maluszek będzie spieszył się na świat. Warto zatem wziąć pod uwagę preferencje głównej zainteresowanej.

Jak wygląda baby shower?

Oczywiście oprócz wręczania prezentów, warto zadbać o właściwy wystrój. Na przyjęciu nie powinno zabraknąć odpowiednich dekoracji, takich jak balony, kwiaty i tym podobne. Dobrze, aby wymyślić dekoracyjny motyw przewodni, wokół którego organizuje się baby shower. Dobrym pomysłem będą różnego rodzaju gry i zabawy, a także pytania i odpowiedzi związane np. z macierzyństwem. Pozwoli to pozbyć się ciężarnej niepokojących myśli na temat zbliżającego się porodu. Można też przypomnieć jej zdjęcia z dzieciństwa, które z pewnością będą mile widziane. Organizatorki baby shower nie mogą zapomnieć też o przekąskach i napojach. Muffinki, owoce i soki z pewnością będą odpowiednie dla brzucha przyszłej mamy. A tort z pieluszek będzie idealnie wypełniał dekoracje na baby shower.

Przyjęcie baby shower to świetna tradycja, implikowana z powodzeniem w Polsce od kilku lat. Jest to idealna okazja, aby wesprzeć przyszłą mamę i pokazać, że jesteśmy razem z nią w tym trudnym i pełnym stresu okresie oczekiwania na noworodka. Zwyczaj organizowania imprezy dla przyszłej mamy z pewnością na dobre zagości w naszej tradycji.

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.