Karmienie piersią nie zawsze idzie łatwo. Wiele świeżo upieczonych mam musi początkowo, okresowo lub przez cały czas dokarmiać jeszcze swoje dziecko mlekiem modyfikowanym lub odciągać pokarm laktatorem i podawać go butelką. Część z nich decyduje się przejść całkowicie na taką formę żywienia swojego malucha. Wówczas bardzo ważna staje się kwestia wyboru odpowiednich akcesoriów do karmienia – przede wszystkim butelki z odpowiednim smoczkiem. Zatem jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza?

Prezentujemy listę elementów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając butelkę do karmienia dziecka. Jaka butelka dla noworodka pozwoli uniknąć kolek i zwiększy szanse na powrót do karmienia bezpośrednio z piersi lub umożliwi łączenie obydwu tych form? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Jaka butelka dla noworodka – co trzeba wiedzieć?

Wybór odpowiedniej butelki dla nowo narodzonego potomka wbrew pozorom nie jest łatwy, zwłaszcza że praktycznie wszystkie produkty obecne na rynku reklamowane są jako idealne dla noworodka, a niekoniecznie takie są. Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę?

Butelki antykolkowe – co to znaczy?

Karmienie noworodka łączy się nieodłącznie z pojęciem kolek i odbijania. Kolki, czyli problemy trawienne maluszka, prowadzą do wielogodzinnego płaczu i są bardzo męczące i frustrujące nie tylko dla niemowlęcia, ale i jego opiekunów, którzy nie wiedzą, jak pomóc dziecku. W celu zapobiegania kolkom rodzice starają się pomóc dziecku w odbijaniu nagromadzonego w układzie pokarmowym powietrza po każdym karmieniu, często kupują też specjalne butelki antykolkowe. Jaka butelka dla noworodka jest antykolkowa? Są to butelki wyposażone w specjalny zawór odprowadzający powietrze i zapobiegający połykaniu przez maluszka jego pęcherzyków razem z pokarmem.

Jaka butelka dla noworodka – znaczenie wolnego przepływu

Pijąc mleko z piersi, maluch musi zwykle nieco się natrudzić, aby otrzymać odpowiednią ilość pokarmu. Pomijając może okres nawału mlecznego, który pojawia się u części mam kilka dni po rozpoczęciu laktacji, mleko nie tryska z piersi szerokim strumieniem, lecz raczej wypływa drobnymi kroplami w odpowiedzi na intensywne ssanie. Dlatego tak ważne jest odpowiednia technika przystawienia malucha do piersi i jego odpowiednio nasilony odruch szukania i ssania. Jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza, aby ich nie tracić?

Karmienie butelką powinno jak najbardziej przypominać naturalne karmienie piersią, jeśli to z różnych powodów nie jest możliwe lub utrudnione. Ma to szczególne znaczenie, jeśli noworodek na co dzień karmiony jest naturalnie, a tylko okazjonalnie podaje mu się pokarm z butelki. Jeśli szkrab dostanie do picia butelkę, z której mleko wydostaje się o wiele szybciej i łatwiej, niż z piersi mamy, może potem preferować taką formę żywienia, gdyż zwyczajnie wymaga ona od niego mniej wysiłku. Tym samym powrót do karmienia wyłączenie piersią lub łączenie obydwu form może nastręczyć sporo trudności.

Wolny przepływ zmniejsza też ryzyko rozchlapywania mleka dookoła – jeśli maluch nie nadąża z przełykaniem płynu, wydostaje się on z jego buzi i spływa po szyjce, mocząc ubranie. W niektórych przypadkach dziecko może nawet się zakrztusić. Dlatego jeśli zauważysz, że Twój maluch nie ssie wystarczająco szybko, zastanów się nad zmianą butelki do mleka.

Karmienie niemowląt – symbole na butelce

Z opisanych wyżej powodów kupując butelkę dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na szybkość przepływu: oznaczona jest ona zwykle symbolem kropelek. Jaka butelka dla noworodka ma wolny przepływ? W przypadku smoczków przeznaczonych dla noworodków (0-3 miesiące) na opakowaniu powinna być jedna kropelka. Po zakupie warto jeszcze przetestować butelkę: wolny przepływ oznacza, że po napełnieniu butelki mlekiem i przechyleniu jej pokarm powinien wypływać z prędkością nie większą niż jedna kropla na sekundę. Jeśli jest szybszy, warto rozważyć zakup innej butelki.

Jaką butelkę dla noworodka wybrać – szklaną czy plastikową?

W sprzedaży są butelki do karmienia niemowląt wykonane z plastiku oraz te ze szkła. Jaka butelka dla noworodka jest lepsza? Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Butelka plastikowa jest lekka i odporna na uszkodzenia: nie ma obawy, że po upuszczeniu się rozbije.  Jej minusem jest jednak podatność na odbarwienia i zniekształcenia. Jest polecana zwłaszcza na późniejszym etapie, gdy maluch już nieco podrośnie i sam trzyma butelkę. Dla noworodków doskonale sprawdzi się też butelka szklana, którą trzyma rodzic. Taki wariant jest bardzo trwały, nie odbarwia się i nie przyjmuje zapachu mleka.

Bez względu na to, na jaką butelkę dla noworodka się zdecydujesz, zwróć uwagę, by była wykonana z wysokiej jakości materiału bezpiecznego dla niemowlęcia i odpornego na wysoką temperaturę stosowaną podczas sterylizacji. Najlepiej, aby było to szkło hartowane albo – w przypadku butelki plastikowej – plastik  wolny od bisfenolu (BPA free).

Najlepsza butelka do karmienia dla noworodka – must have

 Wiemy już, jaka butelka dla noworodka powinna być, jeśli chodzi o prędkość wypływu i materiał. Co jeszcze jest ważne?

  • Butelka dla noworodka nie musi mieć dużej pojemności: do ukończenia trzeciego miesiąca życia dziecko nie wypija na raz więcej niż 150 ml, a karmienie maluszka większą butelką może być niewygodne. Kupując butelkę, zwróć więc uwagę na oznaczenia wieku dziecka, ale i pojemności.
  • Na powierzchni butelki warto, aby była widoczna podziałka ilustrująca objętość mleka w mililitrach. Dzięki temu nalewając mleko z laktatora, woreczka na pokarm lub przygotowując mieszkankę, wiemy dokładnie, ile maluch zje.
  • Oznaczenia „butelka antykolkowa” i „smoczek z wolnym przepływem” obecne są na większości butelek dla noworodków, jednak należy pamiętać, że wybór odpowiedniej butelki jest kwestią bardzo indywidualną. Część dzieci może pić bardzo łapczywie i krztusić się od nadmiaru mleka nawet, korzystając z takiej butelki. Wtedy warto poszukać produktu innej firmy.

Jak widać, wybór odpowiedniego produktu może pomóc dziecku i znacząco ułatwić życie całej rodzinie. Dlatego wiedza o tym, jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza, jest bardzo ważna.

Paulina (20)

Paulina dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i pasją do świata rodzicielstwa. Jako mama trójki dzieci, doskonale rozumie wyzwania i radości związane z wychowaniem, co sprawia, że jej artykuły są pełne empatii, praktycznych porad i cennych wskazówek. Zafascynowana możliwościami, jakie nowoczesne zabawki i edukacyjne metody wychowania oferują młodym umysłom, nieustannie poszukuje i testuje nowinki, które mogą wspierać rozwój i kreatywność dzieci. Ceni sobie otwartą komunikację z czytelnikami, dążąc do tego, by Maxi-Baby było miejscem, gdzie każdy rodzic znajdzie wsparcie i inspirację.