Pokój dziecięcy powinien być bezpieczną przystanią, ale też miejscem, w którym młody człowiek zdoła pomieścić wszystkie swoje rzeczy. Chcąc urządzić pokój idealny, połącz funkcjonalność i stylowy design, a na pewno uda Ci się zaspokoić wszystkie potrzeby dziecka.

Szukasz pomysłów na to, jak urządzić pokój dziecięcy lub młodzieżowy? Niezależnie od tego, czy projektujesz pokój dla dziewczynki, która chodzi do przedszkola, czy pokój nastolatka, stworzone przez Ciebie wnętrze powinno być dostosowane do wieku dziecka, jego zainteresowań i potrzeb. Zobacz nasze rady i pomysły na to, jak urządzić pokój dziecka.

Jak urządzić funkcjonalny i wielofunkcyjny pokój dziecięcy? Inspiracje

Bez względu na to, czy aranżujesz pokój dla chłopca, czy dziewczynki, w pierwszej kolejności musisz zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka. Najważniejsze meble do pokoju dziecięcego to:

  • łóżko lub rozkładana sofa – najważniejszy punkt pokoju dziecięcego, idealnie jeśli będzie to łóżko z wygodnym materacem, może też posiadać dodatkową przestrzeń do przechowywania
  • biurko – miejsce do nauki i prac plastycznych, biurko powinno mieć odpowiednią wysokość i dopasowane wygodne krzesło
  • regał i półki – przemyślany system do przechowywania zabawek, książek, gier i elementów dekoracyjnych ułatwi utrzymanie porządku
  • szafa na ubrania – jeżeli w pokoju dziecka mają znaleźć się wszystkie ubrania, powinna się w nim znaleźć przestronna szafa lub komoda

Aranżujący duży pokój dziecięcy masz stosunkowo proste zadanie, dużo trudniej jest zaplanować ustawienie mebli dziecięcych w małym pokoju i znaleźć sprytne sposoby na to, jak przechowywać i utrzymać w porządku wszystkie zabawki i inne rzeczy dziecka. Jakie pomysły warto wykorzystać na niewielkiej przestrzeni? Sprawdzi się na przykład łóżko z szufladami lub łóżko piętrowe z przestrzenią do zabawy pod spodem, a także składany stół i półki naścienne, które nie zabierają tak wiele przestrzeni. Ciekawym pomysłem jest też wybór takich mebli dla dzieci, które rosną wraz z maluchem.

Przytulny wymarzony pokój dziecka

Jeśli chcesz urządzać przestrzeń, którą Twoje dziecko pokocha, zadbaj o praktyczne aspekty, ale również o klimat pokoju dziecięcego czy pokoju młodzieżowego. Jak to zrobić? Wybierz odpowiedni kolor ścian. Biały pokój dziecka ma swoje dobre strony, można go też ozdobić ciekawą tapetą lub specjalnymi naklejkami, ale dzieci uwielbiają pastele, na przykład bardzo delikatny róż, błękit czy miętowy. Ważne, żeby nie przesadzać z kolorami, dzięki temu stworzysz wnętrze, które nie stanie się męczące.

Planując przytulny pokój dziecięcy, zadbaj też o tekstylia i miękkie dekoracje takie jak ciekawe poduchy, koce i narzuty, a także o estetyczne maskotki. One mogą stanowić ciekawy akcent kolorystyczny, a dodatkowo wprowadzić do wnętrza wzory i faktury, które uczynią je ciekawszym. Ważne jest, by nie „zagracić” przestrzeni, ponieważ dziecko potrzebuje przestrzeni do zabawy.

Aranżacja pokoju dziecięcego w stylu boho czy w stylu skandynawskim?

Wystrój pokoju dziecięcego zależy od wielu czynników: zainteresowań dziecka, gustu rodziców, budżetu. Im starsza pociecha, tym większa potrzeba, by wyrażać siebie poprzez domową przestrzeń. Nastoletni człowiek jest szczęśliwy, jeśli pokój w pełni odzwierciedla jego zainteresowania i pasje.

Minimalistyczny styl skandynawski sprawi, że pokój chłopca lub dziewczynki będzie schludny i łatwy do porządkowania. Sprawdzi się u maluchów nadpobudliwych, którym trudno się skupić wśród nadmiaru bodźców. Z kolei styl boho jest niezwykle klimatyczny, dlatego dziecko będzie mogło w nim znaleźć swoją bezpieczną przestrzeń, w której wyciszy się po trudach dnia.

Do wyboru jest oczywiście również wiele innych możliwości, na przykład styl nowoczesny, świetny zwłaszcza przy projektowaniu wnętrz dla młodzieży, ponieważ łączy w sobie świeżość i dynamikę, dobrze komponuje się również z elektroniką i uwielbianymi przez nastolatków światłami LED.

Pokój dla dziecka – podejdź do tematu kreatywnie

Przemyślany pokój dziecięcy stanie się prawdziwym królestwem każdego małego przedszkolaka czy starszego dziecka. Warto skorzystać z dostępnych w internecie inspiracji, ale także używać swojej kreatywności, zwłaszcza urządzając mały pokój lub kiedy konieczne jest dzielenie przestrzeni z rodzeństwem. Dzięki temu wnętrze stanie się w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb i upodobań młodego człowieka, umożliwiając mu rozwijanie swoich pasji, ale też efektywną naukę, zabawę i wypoczynek.

Witek (20)

Swoją życiową misję upatruje w łączeniu rodzin poprzez wspólne aktywności i kreatywne zabawy. Jako ojciec dwójki dzieci, doskonale wie, jak ważne jest spędzanie jakościowego czasu z najmłodszymi, co skłoniło go do dzielenia się własnymi doświadczeniami i pomysłami z szerszą publicznością. Specjalizuje się w tematach związanych z organizacją rodzinnych wyjść, domowych eksperymentów naukowych i ekologicznym stylem życia. Jest również zapalonym zwolennikiem edukacji poprzez zabawę, co znajduje odzwierciedlenie w jego tekstach pełnych inspirujących pomysłów na to, jak rozbudzać ciekawość świata u dzieci.